Drugi Pokój na festiwalu A PART w Katowicach

Właśne wróciliśmy z festiwalu A PART w Katowicach, gdzie prezentowaliśmy spektakl "DRUGI POKÓJ- IMPRESJA WG Z|BIGNIEWA HERBERTA" w reż. Doroty Anny Dąbek. A PART zapamiętamy jako bardzo miłe doświadczenia, otwarta publiczność, ujmująca kameralność...





Pierwsza festiwalowa recenzja spektaklu:
http://www.teatralia.com.pl/artykuly/2010/czerwiec_2010/Na_stronie_nr_4.pdf

To kolejny festiwal (po KON-TEKSTACH w Poznaniu, OFTeN-ie w Ostrowie Wielkopolskim, ANIMO w Kwidzynie oraz LALKA TEŻ CZŁOWIEK w Warszawie) na którym Herbert zauroczył publiczność. Co dalej?...

21 czerwca godz. 19.00 - 5 odc. KINA ANIMOWANEGO oraz otwarcie wystawy "ECHO CISZY"

21 czerwca będą miały miejsce dwa wydarzenia- kolejny, 5 już, odcinek naszego projektu KINO ANIMOWANE DLA DOROSŁYCH oraz otwarcie wystawy "ECHO CISZY" - która to wystawa jest swoistą kontynuacją projektu "MILCZENIE" organizowanego przez stowarzyszenie ŚCIEŻKA we współpracy z UNIĄ TEATR NIEMOŻLIWY.

1. KINO ANIMOWANE, godz. 19.30 ul. JEZUICKA 4 (drugi budynek SCEK-u) zaraz po otwarciu wernisażu "ECHO CISZY":



2. wernisaż projektu "ECHO CISZY" - godz. 19.00 ul. Boleść 2 (Stara Prochoffnia)



KINO: Pokażemy Państwu 3 filmy:

1. Ape /Małpiszon
Film opowiada historię orangutana o imieniu Tony, który ucieka z Zoo i podszywając się pod człowieka staje się najbardziej popularnym showmanen na świecie.
Jego talk show zawsze gromadzi ogromną publiczność i cieszy się wielkim zainteresowaniem.
Zabawna animacja Rory Bresnihana, twórcy doskonałego” Guys Dog”. Doskonałe dialogi i niezwykły humor.
Głosu bohaterom użyczyli: Alfred Mollina( Frida, Czekolada) i Dorn Irrera (Big Libowski)
Reżyseria: Rory Bresnihan

2.Zwierzozwierzenia seria 2 /Creature Comforts series 2
kolejny animowany film Nicka Parka, twórcy serii:
Wallace & Gromit.
„Zwierzozwierzenia” to opowieści zwierząt, które w ujmujący sposób, z dużym poczuciem humoru rozmawiają o otaczającej nas rzeczywistości.
Nie są im obce ludzkie problemy, mają dylematy jak każdy inny.
Nie macie nawet pojęcia jakie ciekawe mogą być ich rozmowy, i z jakimi problemami życiowymi muszą się zmagać. Ot choćby mała ameba, która kłóci się ze swoimi rodzicami, albo rachityczny chomik, który musi stanąć pysk w pysk ze swoimi sercowymi problemami. Nie mówiąc już o wężach, które mają uczulenie na banany.

3.Car Boot Sale /Kiermasz
W Anglii bardzo popularne są samochodowe kiermasze rzeczy używanych. Na taką właśnie wyprzedaż wybierają się bohaterowie filmu: Percy i Bunty Crabtree, ich syn Albert, córka Dorris i bystry pies Sparkey.
Na miejscu okazuje się, że z pewnymi przedmiotami trudno jest się rozstać, bo przypominają nam stare dobre czasy…
Scenariusz: Jane Hubbard & Philippa Cousins
Reżyseria: Philippa Cousins & Jane Hubbard
Produkcja: Philippa Cousins
Zdjęcia: Christine Vestergaard

Spotkanie 21 czerwca prezentowane będzie w ramach programu Nowe Horyzonty Animacji.
Kilka słów tym projekcie:
Animowane filmy krótkometrażowe chociaż cieszą się coraz większą popularnością i mają już swoje spore grono wiernych odbiorców, ciągle pozostają rozrywką niszową, nieznaną szerszej publiczności.
Ideą serii: ” Nowe Horyzonty Animacji” jest pokazanie widzom, że prawdziwe skarby animacji, powstają również poza studiem Disneya, czy studiem animacji Pixara.
Filmy z prezentowanej kolekcji są dobrą zachętą dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie małych form animacji, ale z całą pewnością będą też w stanie zadowolić i nieco bardziej doświadczonego odbiorcę.
Dobór tytułów nie był przypadkowy. Staraliśmy się połączyć elementy lekkie, czasem komercyjne z animowanym kinem artystycznym oraz umożliwić oficjalny debiut obrazów, które w oczach miłośników gatunku uchodzą za absolutną klasykę.

2."ECHO CISZY" :

Wystawa opowiadająca się po stronie ciszy, kontemplacji. Zamysłem autorów projektu jest przedstawienie prac inspirowanych podejściem do świata, natury oraz twórczości jako praktyki duchowej.
Jest kontynuacją projektu ,,Milczenie", który odbył się 29.VI. – 17.IX.2009 w Galerii Stara Prochownia oraz w listopadzie 2009, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

,,Nieistotny jest efekt, istotne jest samo tworzenie, układ kwiatowy trzeba tworzyć w najwyższym skupieniu. Być może dzieło będzie widzowi zapierało dech i odbierało mowę. Mowa może jest srebrem, ale milczenie prowadzi do skupienia. Być może o to chodzi."
Sofu Teshigahara,
Mistrz Ikebany

Milczenie, skupienie prowadzi do ciszy wewnętrznej. Prace, zwłaszcza te, wykonane w górach mają szansę skorzystać z ciszy tam panującej.

Twórcy występujący w projekcie:
Elwira Sztetner - tkanina
Paweł Żak – fotografia
Andrzej Bero - ceramika
Piotr Pańkowski – malarstwo
Konrad Świtała - malarstwo
Lech Żurkowski – malarstwo
Maciej Komorowski - fotografia

Projekt ECHO CISZY, zorganizowany wspólnie przez Unię Teatr Niemożliwy i Stowarzyszenie Ścieżka.

Bilety na kino 5zł!
Rezerwacje:
+48 666 812 944
stecpiotr.utn@gmail.com

Zapraszamy!

OPCJE ŻYCIA 11 czerwca godz. 20.00 i OPOWIEŚCI BUBUJĄCE 15 czerwca 20.00



„Opcje życia” oraz "Opowieści Budujące" są to quasi - wykłady filozoficzne wg "Klucza Niebieskiego" prof. Leszka Kołakowskiego, ilustrowane animacją rzeźb, zapowiedzią i komentarzem muzycznym przez Marka Żurawskiego opatrzone. W inscenizacji Marka b. Chodaczyńskiego.

”Opcje życia” są zbiorem miniatur teatralnych animowanych rzeźbami wybitnych rzeźbiarzy polskich, które w zamyśle twórców stać się mają w przyszłości jedyną w swoim rodzaju Wystawą Współczesnej Rzeźby Polskiej.
Każda mini-suita teatralna za swą kanwę ma historię zaczerpniętą ze Starego Testamentu – ogrywana jest przez jednego aktora, krążącego wokół ”stolika” (stąd tez częste skojarzenia z ”teatrem stolikowym”) i (a może przede wszystkim) wokół rzeźb stanowiących osobistą, plastyczną wizualizację za każdym razem innego artysty-plastyka. Cykl realizowany jest na podstawie „Klucza niebieskiego” prof. Leszka Kołakowskiego - dowcipnych, nieco przewrotnych trawestacji przypowieści starotestamentowych. ”Opowieści budujące” są –w zamyśle reżyserskim- kontynuacją „Opcji życia” i stanowią spójną intelektualnie całość.

Przeważnie rzeźba, „występująca” w teatrze, traktowana jest albo jako element dekoracji, albo jako lalka teatralna; rezygnuje się więc z rzeźby jako plastycznego dzieła sztuki na rzecz jej użyteczności scenicznej. W przypadku teatralnych realizacji tekstów prof. Leszka Kołakowskiego dzieje się inaczej – rzeźba staje się odrębnym, w pełni wartościowym obiektem teatralnym - Postacią Sceniczną.
Do tej pory pozyskaliśmy do współpracy wielu interesujących przedstawicieli polskiego „świata rzeźbiarskiego”: Marcina Rząsę, Aleksandra Kuberskiego, Grzegorza Durlika, Ewalda Kornka, Jacka Müldner-Nieckowskiego, Alicję Bogacką, Michała Książka, Grzegorza Kwiecińskiego, Marka Kowalskiego, Alicję Białecką, Mariolę Kalicką, Lecha Żurkowskiego.
Wielu z nich, to renomowani, utytułowani twórcy, wykładowcy Szkół i Akademii ale są wśród również twórcy młodzi i nieznani.
Miejsce: Stara Prochoffnia, ul. Boleść 2, Warszawa;

Ceny biletów: 20 zł, 25 zł;
W PROMOCJI: podwójny bilet na OPCJE ŻYCIA I OPOWIEŚCI BUDUJĄCE 30zł / 40zł

Rezerwacja biletów: +48 666 812 944
e-mail : stecpiotr.utn@gmail.com

Na spektakl zaprasza Unia Teatr Niemożliwy.

Spektakle „Opcje życia” i "Opowieści Budujące" został dostrzeżony i uhonorowany m.in.:

• Pozaregulaminowa nagroda VII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Katowice-Dzieciom" VI 2008
• Nagroda główna jury studenckiego
II Ogólnopolskiego Festiwalu KON-TEKSTY 2005 - Poznań
• nagroda za inscenizację opowiastek filozoficznych
w spektaklu "Opcje życia" - ŁÓDZKIE SPOTKANIA TEATRALNE 2004
• nagroda Jury KONTRAPUNKT 2004 za:
" teatralizację Klucza Niebieskiego dla autora inscenizacji..."
• GRAND PRIX festiwalu KONTRAPUNKT 2004 - Szczecin

7 czerwca zapraszamy na "Powtórkę z Wesela" wg Stanisława Wyspiańskiego




"Powtórka z Wesela" wg St. Wyspiańskiego


adaptacja: Krystyna Żuchowska, Marek b.Chodaczyński
inscenizacja i reżyseria: Marek b. Chodaczyński
muzyka: Bogdan Edmund Szczepański
scenografia: Grzegorz Durlik

"Jo chce by się ludzie brali,
żeby się jako garnęli
żeby się tak w kupę wzięli,
to by się przecie nie dali"
Usiłujemy zszyć ten nasz Postaw Sukna tyle lat.
Za każdym razem coś..., gdzieś..., komuś...
Nasze "Wesele" jest w nas.
Jak zwykle miało być inaczej, znów miało się udać.
I znów, coś..., gdzieś..., komuś...
I znów będziem się skrzykiwać, perorować, wymachiwać.
Nasze "Wesele" nigdy się nie kończy, a rozpoczyna na nowo…”


„(…) Powtórka z „Wesela" monodram wg Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Marka Chodaczyńskiego to czwarta premiera grupy. W rankingu miesięcznika „Teatr" została wymieniona jako jedna z najciekawszych premier teatru alternatywnego w Polsce w roku 2000. Wyróżnia się zaskakującym pomysłem inscenizacyjnym: wszystkie postaci pojawiające się na scenie - krawieckim stoliku, są płachtą tkaniny, splątaną wstążką, zarękawkiem. W każdym przypadku wizerunek jest próbą syntezy cech danej postaci. Panna Młoda jest więc kolorową wstążką wplątaną w chustę tiulową i czerwonymi bucikami zawieszonymi na kiju. Symetrycznie po drugiej stronie stolika pyszni się Pan Młody, rozpięty na stojącym wieszaku. Inne postaci to pojedyncze skrawki materiału, które ożywają przez chwilę na miniaturowej scence dzięki jedynemu żywemu aktorowi tego spektaklu - Maciejowi Dużyńskiemu. Zaskakujący jest także finał przedstawienia, ale tego nie zdradzę(…)”.
"Scena" nr 3 (17) - 2001, Ewa Cichowicz
"Wdzięk lalki - próba opisania Unii Teatr Niemożliwy"

„Powtórka z Wesela” Unii Teatr Niemożliwy jako jedyny spektakl teatru lalek i jeden z ośmiu teatrów polskich, wziął udział w finale ogólnopolskiego konkursu na inscenizację utworów Stanisława Wyspiańskiego.

Godzina: 20.00,
Miejsce: Stara Prochoffnia, ul. Boleść 2, Warszawa;

Ceny biletów: 20 zł, 25 zł;

Rezerwacja biletów: +48 666 812 944
e-mail : stecpiotr.utn@gmail.com

ZAPRASZAMY...